χριστουγεννιατική γιορτή 2019

Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 2019!

Σήμερα συμμετείχαμε για τρίτη χρονιά, στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας με χαρά και ιδιαίτερη συγκίνηση, που πάντα νιώθουμε στις εκδηλώσεις μας γιατί απολαμβάνουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας στις καλύτερες στιγμές τους. Αυτές τις στιγμές της παιδικής/νεανικής μα και πολλές φορές βαθιάς καλλιτεχνικής τους έκφρασης, που τη βλέπουμε να αντανακλάται στα θεατρικά, χορευτικά και εικαστικά τους έργα, πάντα με τη συμβολή των δασκάλων τους.

Φέτος, ήταν μια ιδιαίτερη γιορτή αφού για πρώτη φορά απονείμαμε ΒΡΑΒΕΙΑ ΑΡΕΤΗΣ σε 258 μαθητές και μαθήτριες. Τα αριστεία της καρδιάς θα μπορούσαμε να πούμε, αφού κάθε παιδί επέλεξε μόνο του ποια είναι η μεγαλύτερη αρετή του. Καθηγητές και μαθητές γνωριστήκαμε καλύτερα αφού ακούσαμε πολλές αρετές που έχουν τα παιδιά όπως η υπομονή, η επιμονή, η συντροφικότητα, η ευγένεια, η καλoσύνη, η ενσυναίσθηση, η καρτερικότητα, η αφοσίωση, η συμπαράσταση, η συστολή, η δημιουργικότητα, η αυτογνωσία και άλλες πολλές.

Μετά από αυτό ίσως συνειδητοποιήσαμε περισσότερο όλοι μας, ότι στη ζωή δεν παίρνουμε βραβείο μόνο για τις γνώσεις που αποκτούμε αλλά και για τα άλλα μας χαρίσματα τα οποία εξίσου πρέπει να βελτιώνουμε και να εξελίσσουμε. Ήταν ένα όμορφο μάθημα τρυφερότητας κι επικοινωνίας κάτι που ταίριαζε απόλυτα σε μια χριστουγεννιάτικη γιορτή καλλιτεχνικού σχολείου.

Με το καθιερωμένο πια χριστουγεννιάτικο μπαζάρ - που το στηρίζουν κάθε χρόνο ακούραστοι γονείς- και με τους ήχους γύρω μας από τα τραγούδια του πρωτοεμφανιζόμενου μουσικού συγκροτήματος του σχολείου μας “Τhe dots....” που μας ξάφνιασε με την επιτυχία του.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

Πάνη Σταθοπούλου

Χριστούγεννα 2018. Μαγνητοσκοπημένες ευχές

Κερατσίνι, 21 Δεκεμβρίου 2018

Μαγνητοσκοπημένες ευχές από τα παιδιά της Α! γυμνασίου, των κατευθύνσεων Εικαστικών και Θεάτρου-Κινηματογράφου. Το βίντεο προβλήθηκε κατά τη χριστουγεννιάτικη σχολική γιορτή.

Επιμέλεια: Εικαστικών - Δρ. Ελένη Πολυχρονάτου, Θεάτρου-Κινηματογράφου και Βίντεο - Δρ. Αλέξανδρος Βαλσάμης.

POSTER KALLO

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη Γιορτή στο σχολείο μας με συμμετοχή μαθητών και μαθητριών και από τις 3 τάξεις.

*Ευχαριστούμε την κα. Θεοδώρου για την επιμέλεια της όμορφης αφίσας