Συμμετοχή στο 6ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό Συνέδριο Βενετίας

6ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό Συνέδριο

28 Νοεμβρίου 2019 – 2 Δεκεμβρίου 2019, Βενετία

«Η Ιστορία συναντά τις Τέχνες, τα Γράμματα και την Τεχνολογία:

Ο Άνθρωπος και η διαδρομή του από την Αναγέννησηστο σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο»

O Άνθρωπος και η διαδρομή του από την
Αναγέννηση στο σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο- Αφίσα /
με την υποστήριξη της ΑΙΓΕΑΣ ΑΜΚΕ πολιτιστικού και κοινωφελούς έργου

Oι μαθητές του σχολείου μας συμμετέχουν στο 6ο Μαθητικό Ευρωπαϊκό Συνέδριο που γίνεται στη Βενετία «Η Ιστορία συναντά τις Τέχνες, τα Γράμματα και την Τεχνολογία: Ο Άνθρωπος και η διαδρομή του από την Αναγέννηση στο σύγχρονο πολιτισμένο κόσμο», όπου θα παρουσιάσουν τη θεατρική παράσταση «Ο ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ (Δίκη του Γαλιλαίου)» των καθηγητριών Έλισάβετ Σταυρίδου (σκηνοθεσία) και Παρασκευής Δημητροπούλου (συγγραφή θεατρικού έργου- σκηνοθεσία). Σκηνικά αντικείμενα: Γιώτα Αποστολοπούλου.

Συμμετέχουν μαθητές και των τριών κατευθύνσεων της Γ΄Γυμνασίου (θέατρο, εικαστικά, χορός): Αργυρού Βιολέττα, Άτκινσον Φίλιππος, Βλαχάκη Μελίνα, Γαλήτης Χριστόφορος, Γκανάτσα Μελίνα Μαρία, Γκιοκουτάι Μάριος, Γκομέζ Δούσλε – Αρασέλι, Γλύπτη Φερσώ- Φωτεινή, Ζορμπά Μαριτίνα, Ζούτη Νεφέλη, Καισαρίνης Σταύρος, Καλλιανιώτη Αιμιλία, Καμαροπούλου Ευαγγελία, Κάνδια Κατερίνα, Καρναβά Καλλιόπη, Κικιανή Φλωρεντία Ειρήνη , Κόντου Κιάρα – Μαίη, Κουλούρη Μαρία, Μαντζουράνη Δέσποινα, Μελαχροινίδου Νάντια, Μοβσεσιάν Ναϊρί, Μπογιατζής Νίκος, Μπούρχα Μάρθα, Παγουλάτου Μαριλένα, Παπαβασιλείου Μαρία, Παπαγεωργίου Παντελής, Πετράκος Χρήστος, Τζάκη Αικατερίνη, Τζιράκη Χαρούλα, Φραντζή Εύα Μαρία, Χρόνη Ζωή

Λίγα λόγια για το έργο

Βρισκόμαστε  την εποχή της Επιστημονικής Επανάστασης μέσα από το βλέμμα ενός ανθρώπου του σήμερα. Μέσα από τα δικά του ερωτήματα. Πώς μπορεί ένας επιστήμονας ή ένας οποιοσδήποτε δημιουργός να είναι χρήσιμος στην κοινωνία και στον εαυτό του ; Σε ποιο βαθμό η έρευνα και η δημιουργία υπάγεται στη ατομική πρωτοβουλία και ποια είναι η σχέση της με τη χορηγία; Είναι εφαλτήριο ή μπορεί να γίνει εμπόδιο η χορηγία; Ποιους σκοπούς υπηρετεί; Υπήρχε και σε άλλες εποχές και πώς βοήθησε ή εμπόδισε την επιστήμη; Το έργο μέσα από τα παραπάνω ερωτήματα φιλοδοξεί να παρουσιάσει πολλαπλά, μέσα από τη διαθεματική προσέγγιση και τη διερευνητική μέθοδο στοιχεία από την Τέχνη, την Επιστήμη, την Ιστορία, την Κοινωνία, την Φιλοσοφία, της Αναγέννησης. Βασιζόμενη σε μελέτες για τη σημασία της πατρωνίας στην εποχή, δημιουργήθηκε το κεντρικό ερώτημα του έργου. Ποιά είναι η σχέση ατομικής πρωτοβουλίας και χορηγίας και πώς αυτή συμβάλλει ή όχι στην εξέλιξη; Το ερώτημα αφορά το κάθε ένα μέλος μια κοινωνίας. Από το τεχνίτη έως τον επιστήμονα και από τον καλλιτέχνη έως τον έμπορο, από το μαθητή έως το δάσκαλο. Το κείμενο δεν τελειώνει αλλά κλείνει με ένα ανοιχτό ερώτημα.

Αγγελιοφόρος των Άστρων

• aggelioforos_ton_astron1.jpg
  • aggelioforos_ton_astron2.jpg
  • aggelioforos_ton_astron3.jpg

Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

Camera Zizanio 2019

Το σχολείο μας συμμετείχε με την μικρού μήκους ταινία "Άδεια Τάξη"

Υπεύθυνη / Εύη Δημητροπούλου

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Σκηνοθεσία, σενάριο, μουσική επιμέλεια: Εύη Δημητροπούλου, Γιάννης Αγαπητάκης,  Σπυριδούλα Tριανταφύλλου

Κάμερα: Κώστας Κεφαλληνός,  Έλλη Τσουκαλά

Μοντάζ : Κώστας Κεφαλληνός, Εύη Δημητροπούλου

Σκηνικά, Κοστούμια  props: Αντωνία Θωμοπούλου, Παρασκευή Ντέμη

Οργάνωση Παραγωγής: Δανάη Γκομέζ, Έυα Ζέμπελη.

Ερμηνεία: Δέσποινα Χρήστου, Κωνσταντίνα Μπουργουτζάνη, Έλλη Τσουκαλά, Γιάννης Αγαπητάκης, Σπυριδούλα Tριανταφύλλου, Αντωνία Θωμοπούλου

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Μέσα στην τάξη μαθητές και καθηγήτρια εγκλωβισμένοι στους ρόλους τους, εκτοξεύουν λέξεις άδειες από νόημα. Η βία και η απάθεια εναλλάσσονται. Ξαφνικά ένα κορίτσι ξεφεύγει και τότε, όλα αποκτούν χώρο, χρώμα, κίνηση. Ο κόσμος μοιάζει να έχει νόημα. Το κουδούνι χτυπάει, και βρίσκεται ακόμη στην τάξη.

Βράβευση - 4ο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους

Αγαπητοί συνάδελφοι και αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Έχουμε τη χαρά να σας ανακοινώσουμε τη βράβευση της ταινίας μικρού μήκους "ΑΔΕΙΑ ΤΑΞΗ" με το ξεχωριστό βραβείο του αξέχαστου ζωγράφου και ποιητή Γιώργου Σιγάλα, στο φεστιβάλ του ΚΣ ΓΕΡΑΚΑ με συμμετοχές από όλη την Αττικη και με επιτροπή από καταξιωμένους ανθρώπους του θεάματος Το 3ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα τελείωσε και ήταν απολαυστικό! Μεγάλη η χαρά για την δυναμική συμμετοχή των Καλλιτεχνικών Σχολείων -και μη, την ανταπόκριση του κοινού και τον ενθουσιασμό των συμμετεχόντων!!!

• Βραβείο Καλύτερης Ταινίας "ΕΣΘΗΡ 3052", 2ο ΓΕΛ Καλυβίων •Βραβείο Καλύτερης Ταινίας "Dedalus", Καλλιτεχνικό Λύκειο Γέρακα •Βραβείο Καλύτερης Ταινίας "The Last Page"- Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα •Βραβείο "Γιώργος Σιγάλας" "Άδεια Τάξη" - Καλλιτεχνικό Σχολείο Κερατσινίου - Δραπετσώνας •Βραβείο "Μικρόκοσμος" "Hapi End" - Καλλιτεχνικό Σχολείο Περιστερίου •Βραβείο Animation "Delete" - Kαλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα •Βραβείο Κοινού "(Im)Possible - Καλλιτεχνικό Λύκειο Γέρακα

Ραντεβού του χρόνου στο 4ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους!!!

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Εύη Δημητροπούλου

Συγχαρητήρια στην υπεύθυνη καθηγήτρια μουσικής του σχολείου μας

Λίλα Σούση καθώς και σε όλα τα παιδιά της χορωδίας μας για την εξαιρετική τους εμφάνιση και ερμηνεία κατά την συμμετοχή τους

στην 10η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας

που διεξήχθη από 1 έως 18 Μαρτίου 2018.

Ευχαριστούμε επίσης τους εκπαιδευτικούς μας

Ραυτόπουλο Θεόδωρο (ΠΕ08) και Ιακωβίδου Ανθή (ΠΕ18.41) που συνόδευσαν τα παιδιά στην τριήμερη αυτή εκπαιδευτική επίσκεψη.