Τα " Ντενεκεδάκια"...τιμούν την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου

Την Τρίτη 27 Μαρτίου 2018, γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου, οι μαθητές της Β΄ τάξης κατεύθυνσης Θεάτρου του σχολείου μας επισκέφτηκαν τη Στέγη Προστασίας Ανηλίκων Πειραιά "Ο Καλός Ποιμένας" στη Λεύκα, για να παρουσιάσουν ένα θεατρικό δρώμενο, στα πλαίσια της υλοποίησης πολιτιστικών παρεμβάσεων των σχολείων σε Δομές του Πειραιά, που διοργάνωσε το Γραφείο Πολιτιστικών Θεμάτων της ΔΔΕ Πειραιά.

Οι μαθητές μας παρουσίασαν ένα δραματοποιημένο επεισόδιο της "Ντενεκεδούπολης" της Ευγενίας Φακίνου.

Τα σκηνικά επιμελήθηκαν οι μαθητές της Β΄ τάξης κατεύθυνσης Εικαστικών  με υπεύθυνους καθηγητές την κ. Θωμοπούλου και τον κ. Ραυτόπουλο.

Τη μουσική επιμέλεια είχε ο μαθητής Νίκος Κ., ενώ τη διδασκαλία - σκηνοθετική επιμέλεια ανέλαβαν από κοινού η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Βασιλείου και η μαθήτρια Λυδία Γ.

Οι μαθητές μας ενθουσίασαν τους λιλιπούτειους κατοίκους της Στέγης -μαθητές Δημοτικού- όχι μόνο με τις υποκριτικές τους ικανότητες, αλλά και με την περίσσια αγάπης και ανθρωπιάς που επέδειξαν. Τους πρόσφεραν ρούχα, παιχνίδια και πολλή αγάπη κι απέδειξαν πως οι καλλιτέχνες οφείλουν να διαθέτουν και ανθρωπιά εκτός από ταλέντο.

Το προσωπικό της Στέγης μάς υποδέχτηκε με πολύ φιλόξενη διάθεση και νόστιμα εδέσματα, ενώ τα παιδιά μάς ανταπέδωσαν τη χαρά που τους δώσαμε με τον γνωστό αφοπλιστικό τρόπο των παιδιών - χαμόγελα κι αγκαλιές ...