ΥΠ.Π.Ε.Θ

Γ΄ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ – ΑΙΘΟΥΣΑ Δ. ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ

Τετάρτη 17 Απριλίου 2019, ώρα έναρξης 17.00

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ                                       (Την αφίσα του σχολείου σχεδίασε ο Γιάννης Αγαπητάκης-Κέρν, Α΄ Λυκείου, Κατεύθυνση Εικαστικών).synantisikallitexnikon2019

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ: ΣΥΝΟΡΑ

Καλλιτεχνικός Συντονισμός: Αντωνία Θωμοπούλου, Εικαστικός

Υπεύθυνοι Καθηγητές Εικαστικών: Βιβή Ντέμη, Θοδωρής Ραυτόπουλος

Περίληψη

Η εφηβεία είναι η εποχή των αλλαγών. Εδώ οι μεταβάσεις   και τα όρια είναι ρευστά. Είναι αιτίες συγκρούσεων άλλα και γέφυρες που ενώνουν. Το σώμα αντιλαμβάνεται τα περάσματα, αποκτά εμπειρία της μετάβασης και συνδέεται με τον κόσμο μέσα από τον πόνο, τη χαρά, και τη βία. Το σώμα ετεροπροσδιορίζεται εκπαιδεύεται, δαμάζεται, χειραγωγείται και χειραγωγεί, ενώ καθώς γυρεύει τα όρια, θέτει ερωτήματα. Σε έναν κόσμο που τα όρια του είναι ρευστά και αλλάζουν το σώμα, μέσω συναντήσεων και διασπαραγμών αναζητά την αυτογνωσία.

ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Στο τέρμα της καρδιάς

Χορογραφία: Σοφία Κονδυλιά, Χορογράφος, Καθηγήτρια Χορού

Μουσική: We always knew- The Black Heart Procession

Χορεύουν: Καλαιτζάκη Ειρήνη, Καρακατσάνη Ελένη, Κονσολάκη Ζωή, Κωνσταντά Κάτια, Λεούση Αλεξάνδρα, Μπεβεράτου Αγγελική, Τασούλης Παναγιώτης, Χαλκιά Αννέτα, Χαψιά Μαρίλια, Σατόλια Κων/να, Κλάππα Ελευθερία, Πασιπουλαρίδη Γεωργία.

Στη γραμμή  του μυαλού

Χορογραφία: Κατερίνα Ανδριοπούλου, Χορογράφος, Καθηγήτρια Χορού

Μουσική: The arrival- Zack Hemsey

Χορεύουν: Βλάχου Βαρβάρα, Καλαιτζάκη Ειρήνη, Καλούση Εύα, Καρακατσάνη Ελένη, Κονσολάκη Ζωή, Κωνσταντά Κάτια, Λεούση Αλεξάνδρα, Μέντη Άννα, Μέντη Ναταλία, Μπεβεράτου Αγγελική, Τασούλης Παναγιώτης, Χαλκιά Αννέτα, Χαψιά Μαρίλια, Σατολιά Κων/να, Κλάππα Ελευθερία, Πασιπουλαρίδη Γεωργία.

Στα όρια της τάξης

Σκηνοθετική επιμέλεια: Εύη Δημητροπούλου, Σκηνοθέτης Θεάτρου και Κινηματογράφου, Καθηγήτρια Κινηματογράφου

Συμμετέχουν: Σπυριδούλα Τριανταφύλλου, Δανάη Γκομέζ, Δέσποινα Χρήστου, Γιάννης Αγαπητάκης-Κέρν, Εύα Ζαμπέλη, Κωνσταντίνα Μπουργουτζάνη, Μανώλης Κωστάκος, Δανάη Ραπτοπούλου, Έλλη Τσουκαλά, Αδριάνα Λουκίδη.

Οι άλλοι (Ταινία 4΄)

Σενάριο-Σκηνοθεσία-Μοντάζ: Αριστέα Ιωαννίδη (μαθήτρια Α΄Λυκείου, κατ/νση θεάτρου κιν/φου)

Υπεύθ. Καθηγητής: Αλέξανδρος Βαλσάμης, Σκηνοθέτης κινηματογράφου

Συμμετέχουν: Γεωργία Τούμπα, Άρτεμις Παπαγιάννη, Λίζα Μαρτίδη, Μάρα Χονδροκούκη, Κωνσταντίνα Μπουργουτζάνη, Μαριζέτα Γκιουρέμου, Μαριάννα Σεριφίου, Αναστασία Βασάλου, Μαρία Ευσταθιάδη, Χαρά Κάκαρη, Έλλη Τσουκαλά, Ιόλη-Κωνσταντίνα Πάγκου (σκηνογράφος), Μαργαρίτα Μπογιατζόγλου (2η κάμερα).

*Ευχαριστούμε τον σπουδαστή Σκηνοθεσίας του ΔΙΕΚ Χαϊδαρίου Κωνσταντίνο Κεφαλληνό για τη βοήθεια στα γυρίσματα.