Τον Καιρό της Καραντίνας

Oι Palantzian RadioArt στα Ραδιοκύματα του Εuropean School Radio δεύτερη φορά!

Δημιουργώντας στο μάθημα των Αγγλικών

Πολλά συγχαρητήρια στην κ.Βαρβαδούκα Ευτυχία και τους μαθητές της για τις δημιουργίες τους στο μάθημα των Αγγλικών !!!

Εργασίες μαθητών της  Β γυμνασίου στα πλαίσια αφίσας ανακύκλωσης ΕΔΩ

Δημιουργίες μαθητών της  Α γυμνασίου  για την ημέρα της γυναίκας  ΕΔΩ

Ποιήματα HAIKU της Γ γυμνασίου ΕΔΩ

Στα πλαίσια του διαγωνισμού "Η μουσική των λέξεων " η μαθήτρια Βιβή Παπακωνσταντίνου και η μαθήτρια Μαρία Κουλούρη της Α Λυκείου  δημιούργησαν βίντεο με θέμα Pride & Prejudice .

Γιορτή Πολυτεχνείου 2021

Γιορτη Πολυτεχνειου 2021

Εισαγωγή μαθητών Α γυμνασίου 2022-2023

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Για την εισαγωγή μαθτητών στην Α' Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Σχολείου (Γυμνάσιο  με Λυκειακές τάξεις) Κερατσινίου -Δραπετσώνας για το σχολικό έτος 2022-2023 με βάση την υπ.αρ.πρωτ.43822/Δ2/14=0402002 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ  καλούνται οι γονείς /κηδεμόνες των μαθητών /τριών να υποβάλλουν απο κοινού, από τις 3  Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2022 και ώρα 14:00 τα παρακάτω δικαιολογητικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση

1. Αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής  μόνο στο Καλλιτεχνικό Σχολείο της περιοχής όπου κατοικεί ο/η υποψήφιος/-α.
  2. Λογαριασμό κοινής ωφέλειας (ύδρευσης ή ρεύματος ή τηλεφώνου) ή άλλο πρόσφορο αποδεικτικό μέσο από το οποίο να αποδεικνύεται ρητώς η διεύθυνση της μονίμου κατοικίας του/της υποψηφίου/-ας.
  3. Αντίγραφο ταυτότητας γονέων/κηδεμόνων.
  4. Για την κατεύθυνση του Χορού:  α) Πρόσφατη Ιατρική Βεβαίωση υγείας και καλής φυσικής κατάστασης από Παθολόγο ή Παιδίατρο και β) Πρόσφατη Ιατρική Βεβαίωση υγείας και καλής ορθοπεδικής κατάστασης από Ορθοπεδικό, στις οποίες να αναγράφεται η δυνατότητα φοίτησης των μαθητών στην κατεύθυνση Χορού των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων.
  5. Βεβαίωση  σύμφωνα με τα άρθρα 53 και 54 του ν.4823/2021 (Α’ 136) (σε περίπτωση που ο/η μαθητής/-τρια δικαιούται να εξεταστεί προφορικά. Γίνονται δεκτές γνωματεύσεις μόνο από τα προβλεπόμενα Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα).
  6. Δικαστική απόφαση (προσωρινή διαταγή, απόφαση ασφαλιστικών μέτρων, οριστική δικαστική απόφαση) αν και εφόσον δεν υφίσταται συναίνεση των δύο γονέων/κηδεμόνων (βλ. τη σχετική απόφαση υπ.αρ. πρωτ. 43822/Δ2/14-04-2022 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.)
                                                                                                                                                ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

Α. Σε περίπτωση που ένας μαθητής επιθυμεί να είναι υποψήφιος σε δύο κατευθύνσεις, τότε ο γονέας-κηδεμόνας του υποβάλλει διαφορετική αίτηση για κάθε κατεύθυνση μαζί με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά για κάθε αίτηση.

Β. Οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών/-τριών των Καλλιτεχνικών Σχολείων έχουν δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση μόνο στο Καλλιτεχνικό Σχολείο της περιοχής μόνιμης κατοικίας του/της υποψηφίου.

Γ. Η συμμετοχή στις εισαγωγικές εξετάσεις δεν στερεί το δικαίωμα υποβολής αίτησης για φοίτηση σε άλλου τύπου σχολείο (Μουσικό Σχολείο, Πρότυπο Σχολείο κτλ) απλά θα πρέπει να το δηλώσει στην αίτηση για να ληφθεί υπόψη στο πρόγραμμα των εξετάσεων.

Οι Διευθυντές/-ντριες των Καλλιτεχνικών Σχολείων, αφού προβούν σε έλεγχο των αιτήσεων, τις πρωτοκολλούν αποστέλλοντας τον αριθμό πρωτοκόλλου στους/στις αιτούντες/αιτούσες.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ

Την υπ.αρ. πρωτ. 43822/Δ2/14-04-2022 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Την υπ. αρ. πρωτ. 21320/Δ2/24-02-2021 Υ.Α. «Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων» (ΦΕΚ Β΄ 886/05-03-2021)

Τη διόρθωση σφάλματος ΦΕΚ Β’ 1065/19-03-2021

Πριν αποφασίσετε να κάνετε την αίτηση, βεβαιωθείτε ότι ανήκετε χωροταξικά στην ευθύνη του σχολείου μας

Παρακαλούμε ακολουθείστε τα παρακάτω βήματα για να αποστείλετε την αίτηση σας

1. ΤΥΠΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΔΩ  ΚΑΙ ΣΥΜΠΗΡΩΣΤΕ ΤΗΝ ΓΡΑΠΤΑ
2. ΚΟΛΛΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΑΣ/ΤΟΥ
ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ
ΜΕΤΑ ΣΚΑΝΑΡΕΤΕ Ή ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ.
3. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΤΕ Η ΣΚΑΝΑΡΕΤΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ (ΔΕΚΟ Ή ΑΛΛΟ).
4. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΤΕ Η ΣΚΑΝΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ

5.ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ ΣΤΟ ΜΕΙΛ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΊΟΥ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ευχαριστούμε και Καλή Επιτυχία!

Copyright © 2022 Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Κερατσινίου-Δραπετσώνας Rights Reserved.