Τον Καιρό της Καραντίνας

Oι Palantzian RadioArt στα Ραδιοκύματα του Εuropean School Radio δεύτερη φορά!

Δημιουργώντας στο μάθημα των Αγγλικών

Πολλά συγχαρητήρια στην κ.Βαρβαδούκα Ευτυχία και τους μαθητές της για τις δημιουργίες τους στο μάθημα των Αγγλικών !!!

Εργασίες μαθητών της  Β γυμνασίου στα πλαίσια αφίσας ανακύκλωσης ΕΔΩ

Δημιουργίες μαθητών της  Α γυμνασίου  για την ημέρα της γυναίκας  ΕΔΩ

Ποιήματα HAIKU της Γ γυμνασίου ΕΔΩ

Στα πλαίσια του διαγωνισμού "Η μουσική των λέξεων " η μαθήτρια Βιβή Παπακωνσταντίνου και η μαθήτρια Μαρία Κουλούρη της Α Λυκείου  δημιούργησαν βίντεο με θέμα Pride & Prejudice .

Γιορτή Πολυτεχνείου 2021

Γιορτη Πολυτεχνειου 2021

Εκδήλωση κινηματογραφικής βραδιάς στο Ciné Melina

ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!
Κάθε χρόνο, όταν κλείνουν τα σχολεία, ανοίγουν τα θερινά σινεμά.
Η ιδέα μας να γίνει το opening του κινηματογράφου ΜΕΛΙΝΑ στη Δραπετσώνα με ταινίες των μαθητών και μαθητριών των σχολείων του Δήμου, με την υποστήριξη του ΔΗΜΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ-ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ, θα γίνει θεσμός.
Γνωρίζουμε πολύ καλά πόσο ο Δήμαρχος κ. Βρεττάκος και η Αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Μιχάλογλου αγαπάνε και στηρίζουν τα σχολειά του Δήμου μας και τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις. Τα τρία σχολεία που συμμετείχαν την όμορφη βραδιά της 23ης Ιουνίου 20222 μέσα στις μπουκαμβίλιες και τα γιασεμιά, παραλάβαμε ένα βραβείο, εντελώς απρόσμενα από τον Δήμαρχο, για την συνεισφορά μας στην πολιτιστική ανάπτυξη του Δήμου.  Την επόμενη χρονιά θα προτείνουμε σε όλα τα σχολεία του Δήμου να ανταποδώσουμε αυτό το βραβείο. Γιατί πραγματικά, γνωρίζετε πολλούς Δήμους να φροντίζουν τόσο υπεύθυνα και με τόση αγάπη τα δημόσια σχολεία του τόπου τους; Και όλες τις δομές που αφορούν την παιδεία, ακόμα και το δικό μας σχολείο που απαιτεί έξτρα έξοδα;Όσον αφορά τη δική μας εμφάνιση στην κινηματογραφική βραδιά ήταν εξαιρετική! Παρόλο που οι καθηγητές κινηματογράφου και χορού τοποθετούνται τελευταίοι στα Καλλιτεχνικά Σχολεία (μετά τα Χριστούγεννα). Οι εξαιρετικές συναδέλφισσες Εύη Δημητροπούλου, καθηγήτρια κινηματογράφου, σκηνοθέτης θεάτρου κ κινηματογράφου και Κατερίνα Ανδριοπούλου καθηγήτρια χορού, εργάζονται τα τελευταία χρόνια με ζήλο για την προβολή του πρότζεκτ VIDEODANCE. Μία σύγχρονη μορφή κινηματογραφικής έκφρασης, ένα μάθημα επιλογής διαθεματικό, που αφορά όλες τις καλλιτεχνικές κατευθύνσεις. Το σχολείο μας έχει συμμετάσχει σε ελληνικές και ξένες διοργανώσεις με τις ταινίες αυτές κι έχει κερδίσει αρκετά βραβεία.
Στην κινηματογραφική βραδιά ΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ης ΤΕΧΝΗΣ συμμετείχαμε με 6 ταινίες (βλ. πρόγραμμα).
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στα παιδιά και στους καθηγητές όλων των ειδικοτήτων που βοήθησαν στην υλοποίηση τους.
Όσον αφορά την αφίσα της εκδήλωσης, θέλουμε να ευχαριστήσουμε την κ. Χαραλαμπίδου και την κ. Λιβανού για την καθοδήγηση πού έλαβε από εκείνες η ταλαντούχα μαθήτρια της Β Λυκείου Μελίνα Γκανάτσα, της κατεύθυνσης Εικαστικών, για την επεξεργασία της αφίσας πάνω σε ένα δικό της χαρακτικό έργο.
Η διευθύντρια
Πάνη Σταθοπούλου

afissa cine ΜΕΛΙΝΑ 23.6.22 1

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Copyright © 2022 Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Κερατσινίου-Δραπετσώνας Rights Reserved.