Τον Καιρό της Καραντίνας

Oι Palantzian RadioArt στα Ραδιοκύματα του Εuropean School Radio δεύτερη φορά!

Δημιουργώντας στο μάθημα των Αγγλικών

Πολλά συγχαρητήρια στην κ.Βαρβαδούκα Ευτυχία και τους μαθητές της για τις δημιουργίες τους στο μάθημα των Αγγλικών !!!

Εργασίες μαθητών της  Β γυμνασίου στα πλαίσια αφίσας ανακύκλωσης ΕΔΩ

Δημιουργίες μαθητών της  Α γυμνασίου  για την ημέρα της γυναίκας  ΕΔΩ

Ποιήματα HAIKU της Γ γυμνασίου ΕΔΩ

Στα πλαίσια του διαγωνισμού "Η μουσική των λέξεων " η μαθήτρια Βιβή Παπακωνσταντίνου και η μαθήτρια Μαρία Κουλούρη της Α Λυκείου  δημιούργησαν βίντεο με θέμα Pride & Prejudice .

Γιορτή Πολυτεχνείου 2021

Γιορτη Πολυτεχνειου 2021

Oι Palantzian RadioArt στα Ραδιοκύματα του Εuropean School Radio δεύτερη φορά!

Οι Palantzian RadioArt, σε συνέχεια του προγράμματος «Ραδιοφωνικές Σελίδες», προχώρησαν στον επόμενο ραδιοπειραματισμό τους, τη δεύτερη εκπομπή τους στο European School Radio, το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο,  με θέμα:

«Ροκάροντας…στη Σελήνη: “πράματα και θάματα” στον 20ο αιώνα”»

28 Ιουνίου 2019, ημέρα Κυριακή, 13:00

Η Ραδιοφωνική Ομάδα του Καλλιτεχνικού Σχολείου Κερατσινίου-Δραπετσώνας Palantzian RadioArt ταξιδεύει ως γενιά του millennium σε αυτόν τον αντιφατικό, εκρηκτικό, παράδοξο, ταλαντούχο αιώνα και γοητεύεται, εκπλήσσεται, ενθουσιάζεται από τον πολιτισμό της καθημερινότητάς του, τη μόδα, τη μουσική, την τέχνη. Διαστημικές αποστολές μέσα από σκυλίσια μάτια, δημοφιλείς κομμώσεις, φούστες που γυρίζουν στον ρυθμό του Rock and Roll, αντιναζιστικό Swing, ραδιοφωνικοί και τηλεοπτικοί δέκτες, βουβός κινηματογράφος και Τσάρλι Τσάπλιν, Hollywood και star system, μίνι και φερμουάρ, μεταλιζέ φορέματα και πλατφόρμες, «Guernica» και «Imagine», MTV, βιντεοκλίπ και Michael Jackson είναι μόνο λίγες από τις εκπληκτικές ψηφίδες του μωσαϊκού ενός αιώνα που άλλαξε τον κόσμο με εντυπωσιακές διαδρομές στον πλανήτη μας και στο σύμπαν.

Συντονιστείτε όλοι και όλες στο Εuropean School Radio!

Ακούστε την εκπομπή μας στον υπολογιστή σας εδώ: http://europeanschoolradio.eu/player.php

και συνομιλήστε μαζί μας στο chat ή κατεβάστε στο κινητό την εφαρμογή TuneIn και συντονιστείτε με το European School Radio, όπου και αν βρίσκεστε. Αν τη χάσετε μπορείτε να την ακούσετε, όποτε μπορέσετε, από το αρχείο του ESR εδώ:

(Αν θέλετε να ακούσετε την πρώτη εκπομπή των Palantzian RadioArt με θέμα «Σαν τον σκύλο με τη γάτα: Ιστορίες με Ζώα στον κόσμο της Τέχνης», μπορείτε να κάνετε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Eδώ [https://drive.google.com/file/d/1NSgn2lKR-4PjtOgPBqGzsSUMvMdyUkVS/view?usp=sharing] μπορείτε  να ακούσετε το προωθητικό μήνυμα για την εκπομπή το οποίο ακούγεται όλες αυτές τις μέρες στο European School Radio.

Η εκπομπή ηχογραφήθηκε στο στούντιο της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος (Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος) εν μέσω προαγωγικών εξετάσεων την Παρασκευή 31-5-2019 (ημέρα με κλειστά σχολεία λόγω εκλογών) και αποτελεί δημιουργική δράση μαθητών και μαθητριών της Α΄ Λυκείου σε συνέχεια της συμμετοχής του Καλλιτεχνικού Σχολείου Κερατσινίου-Δραπετσώνας στο πρόγραμμα «Ραδιοφωνικές Σελίδες-Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος στα Ραδιοκύματα του Εuropean School Radiο» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Ιουλιανή Βρούτση.

Συντελεστές στην παραγωγή της δεύτερης εκπομπής ήταν οι ακόλουθοι/ες μαθητές και μαθήτριες του Kαλλιτεχνικού Λυκείου Κερατσινίου-Δραπετσώνας:

Αρχισυντάκτρια: Μάρα Χονδροκούκη

Κύριοι εκφωνητές: Εύα Ζαμπέλη, Νίκος Παντελίδης

Άλλοι/ες εκφωνητές/ήτριες: Ελευθερία Κλάππα, Μαρία-Αριστέα Ιωαννίδη, Σπυριδούλα Τριαντάφυλλου.

Στη συλλογή υλικού και τη συγγραφή των κειμένων: Εύα Ζαμπέλη, Αριστέα Ιωαννίδη, Ελευθερία Κλάππα, Σπυριδούλα Τριαντάφυλλου

Στη Μουσική Επιμέλεια: Δανάη Γκόμεζ

Στην Τεχνική Επιμέλεια: Νίκος Παντελίδης

Στο προωθητικό μήνυμα: Μαρία-Αριστέα Ιωαννίδη (συγγραφή-εκφώνηση- τεχνική επιμέλεια)

Δημιουργία προωθητικής αφίσας: Γιάννης Αγαπητάκης-Κερν

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ιουλιανή Βρούτση (φιλόλογος)

Copyright © 2022 Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Κερατσινίου-Δραπετσώνας Rights Reserved.