Ημερομηνίες Κατάθεσης Αιτήσεων - Εξετάσεων Α' Γυμνασίου

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση 61178/Δ2/18-4-2018 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ με αριθμό 1375/Τεύχος Β'/24-4-2018,
η κατάθεση αιτήσεων για τις εισαγωγικές εξετάσεις στην Α' Γυμνασίου θα γίνονται δεκτές
από 2 Μαϊου 2018 έως 31 Μαϊου 2018 και ώρες 12:30 - 14:30 μ.μ.
στο γραφείο της Διεύθυνσης του σχολείου μας

Δικαιολογητικά:

1) Αίτηση
2) Υπεύθυνη Δήλωση κατοικίας
3) Φωτογραφία υποψηφίου τύπου ταυτότητας ανά αίτηση
4) Λογαριασμό ΔΕΚΟ
5) Ιατρικές Βεβαιώσεις Παθολόγου και Ορθοπεδικού μόνο για την κατεύθυνση χορού
6) Γνωμάτευση ΚΕΔΔΥ σε περίπτωση προφορικής εξέτασης

Οι γονείς - κηδεμόνες των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής οφείλουν να υποβάλουν αίτηση μόνο στο Καλλιτεχνικό Σχολείο της περιοχής τους.

Η συμμετοχή των υποψηφίων μαθητών στην επιλογή για φοίτηση σε Καλλιτεχνικό Σχολείο δεν στερεί το δικαίωμα υποβολής αίτησης για συμμετοχή στις διαδικασίες εισαγωγής σε άλλο Πρότυπο Γυμνάσιο, Πειραματικό Γυμνάσιο ή Μουσικό Σχολείο (Γυμνάσιο).

Κάθε μαθητής έχει τη δυνατότητα να είναι υποψήφιος σε μια ή δυο κατευθύνσεις.

Σε περίπτωση που ένας μαθητής επιθυμεί να είναι υποψήφιος σε δύο κατευθύνσεις, τότε ο γονέας/κηδεμόνας του υποβάλλει διαφορετική αίτηση για κάθε κατεύθυνση.

Όσον αφορά την κατεύθυνση Χορού, οι γονείς/κηδεμόνες μαζί με την αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής πρέπει να προσκομίσουν Ιατρικές Βεβαιώσεις υγείας και καλής φυσικής/ορθοπεδικής κατάστασης από Παθολόγο/Παιδίατρο και από Ορθοπεδικό γιατρό, στις οποίες θα βεβαιώνεται η δυνατότητα φοίτησης των μαθητών στην κατεύθυνση Χορού των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων.

Αν υπάρχει γνωμάτευση για προφορική εξέταση, πρέπει να προσκομιστεί και να κατατεθεί μαζί με την αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις.

Η διαδικασία επιλογής διενεργείται κατά το χρονικό διάστημα από 15 μέχρι 30 Ιουνίου και σε εξαιρετικές περιπτώσεις, εφόσον οι εξετάσεις δεν πραγματοποιηθούν τον Ιούνιο, κατά το χρονικό διάστημα από την 1η μέχρι την 11η Σεπτεμβρίου κάθε σχολικού έτους με απόφαση του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Συλλόγου διδασκόντων του Καλλιτεχνικού Σχολείου και εισήγηση της οικείας Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης.

Σε περίπτωση που ο αριθμός των υποψηφίων μαθητών είναι μεγάλος τότε η εξέταση και αξιολόγηση των μαθητών πραγματοποιείται σε περισσότερες από μία ημέρες.